Czas i piękno

Kiedy byłyśmy małymi dziewczynkami, to większość z nas godzinami nizała groszki jarzębiny na nitkę i zaplatała wianki z polnych kwiatów. Marzyłyśmy wtedy o koliach, naszyjnikach i diademach, które nosiły filmowe gwiazdy. Rumianki i jarzębinki musiały nam zastąpić brylanty i sznury pereł. Później były pierwsze sympatie i srebrne łańcuszki, pierwsze złote bransoletki. Wraz z biegiem czasu zmieniała się nasza biżuteria. Zmieniały się marzenia. Już nie filmowe gwiazdy powodowały szybsze bicie serca. Wreszcie pojawił się zaręczynowy pierścionek i chwile lub kilka chwil później ślubna obrączka. Zmieniałyśmy się ciągle. Zmieniały się nasze pragnienia, poczucie piękna, poczucie wartości. Różnie biegło nasze życie. Niektórym los fundował drogocenne prezenty i biżuterię. Inne same kupowały sobie w ten sposób ukojenie po stratach. Każda z nas wcześniej czy później, czego innego poszukiwała w kuferku na precjoza. Każdej, czego innego zaczynało w nim brakować. Jednym wspomnień, które dają poczucie wartości. Innym jasnej wizji przyszłości. Wszystkie szukałyśmy uczuć, o których opowiadała zgromadzona przez czas biżuteria. Wcześniej czy później dochodziłyśmy do wniosku, że niezależnie od wszystkiego powinno otaczać nas piękno. Takie potrzeby stanowią podstawę powodzenia biżuterii artystycznej. Ona jest najlepszym świadectwem miłości, radości, smutku i każdego innego stanu ducha. Sztuka właśnie po to jest, aby mówić o uczuciach, oddawać wspomnienia i nadzieje. Biżuteria artystyczna jest dla nas najważniejszą częścią tej sztuki. Towarzyszy nam od zawsze i w każdej chwili. Dzięki artyzmowi wykonania opowiada nam na co dzień swoje ukryte i nie zawsze zrozumiane od razu przesłanie. Wracamy do koralików z jarzębiny, do rumianków, do mleczy i kawałków kory. Dzisiaj nie szukamy diamentowych ozdób znanych aktorek. Dzisiaj szukamy siebie. Swoich pragnień, marzeń i stałej potrzeby każdej kobiety. Potrzeby życia w pięknie. Każda z nas kiedyś odkryła, że piękno nie wynika z bogactwa czy sławy. Wiemy, że piękno wynika ze sztuki.

Posted in Biżuteria klasyczna | Komentowanie nie jest możliwe

Sztuka jest najcenniejsza

Każda z nas oglądając biżuterię zastanawia się nad jej wartością. Oczywiście nie koniecznie chodzi tu o wymierną wartość finansową, na którą można zamienić jedno lub drugie cacuszko. Różne są rodzaje wartości. Jest wartość emocjonalna związana z osobą, która podarowała nam coś uroczego lub z miejscem, w którym to nastąpiło. Wiele warte jest nasze przywiązanie do biżuterii, ponieważ towarzyszyła nam w różnych ważnych życiowych chwilach. Jest wspomniana wartość ekonomiczna. Jednak najważniejszą cechą każdej biżuterii jest jej wartość unikatowa. Świadomość, że posiadamy coś, czego kopii nie ma nikt inny na świecie, jest więcej warta niż fortuna, za którą można wykupić pół jubilerskiego sklepu. Obcowanie z taką biżuterią jest porównywalne do obcowania ze sztuką. Można żyć w mieszkaniu pełnym obrazów. Autorzy mogą być nieznani, a ekonomiczna wartość ich prac nie musi porażać. Jednak wtedy obcujemy z autentycznym światem ludzkich przeżyć, wizji i artystycznego talentu. Z drugiej strony można mieć w mieszkaniu reprodukcje dzieł najwybitniejszych mistrzów. Oryginały obrazów mogą być warte miliony dolarów. Jednak nie możemy wtedy raczej wiele odczuwać, bowiem nie mamy nic autentycznego ani unikatowego. Nie mamy obrazów tylko wydrukowane kawałki papieru, których identyczne egzemplarze wiszą w setkach tysięcy mieszkań. Z biżuterią jest tak samo. Patrząc na przepiękny pierścionek z brylantem najczęściej obcujemy z reprodukcją, z rzeczą produkowaną w wielu egzemplarzach. Patrząc na drewniano – skórzaną bransoletę, która powstała w artystycznej pracowni mamy ją tylko dla siebie. Autentyczną i niepowtarzalną. Oczywiście rzecz nie dotyczy wcale materiałów, z których wykonane są nasze precjoza. Problem w tym, ze wiele kobiet może tylko pomarzyć o artystycznej biżuterii wykonanej z drogocennych materiałów. Złoto, brylanty i inne jubilerskie materiały są jednak bardzo drogie same w sobie. Kamień, drewno, skóra czy zwykła modelina nabierają wartości jedynie dzięki artyzmowi. Dzięki umiejętności kreowania z nich piękna.

Posted in Biżuteria klasyczna, Rękodzieło | Komentowanie nie jest możliwe

Nie tylko złoto się świeci

Zima to dobry czas na przechadzki po galeriach handlowych. Brak słońca, szare ulice i siąpiący deszcz ze śniegiem powodują, że szukamy czegoś, co oderwie nas od szarych, przeszywających wiatrem dni. Wśród wielu znanych sklepów z kosmetykami takimi jak szampon samochodowy, czekają na nas galerie z biżuterią artystyczną. Warto zajrzeć do tych z reguły małych sklepików, choćby po to, by zobaczyć wystawione tam dzieła sztuki. Nietuzinkowe, ręcznie wykonane kolczyki, pierścionki czy naszyjniki pobudzają wyobraźnię. Artyzm w pigułce wciąga jak narkotyk. Zaczynamy zastanawiać się, co twórca danego wisiorka chciał przekazać łącząc określone materiały i kolory w zaciszu ogniska domowego. Nie ma rzeczy powtarzalnych. Każdy element biżuterii stanowi odrębne dzieło sztuki. Często biżuteria artystyczna Continue reading

Posted in Rękodzieło | Komentowanie nie jest możliwe

Ręcznie robiona biżuteria na każdą okazję

Z reguły kobiety uwielbiają biżuterię i tego typu dodatki. Są zwolenniczki biżuterii wykonanej ze srebra, złotej biżuterii czy też ręcznie robionej biżuterii wykonanej z różnych tworzyw. Biżuteria przygotowana własnoręcznie wymaga nie lada zdolności i precyzji od jej twórcy. Wykonanie takiej biżuterii jest często czasochłonnym zajęciem, w które wkłada się dużo pasji i zainteresowania. Na rynku można dostać przeróżne materiały służące do wykonania biżuterii począwszy od koralików, a skończywszy na wytwornych i drogocennych kamieniach. Ręcznie robiona biżuteria to także idealny pomysł na mały biznes, który z czasem może poszerzyć swoje horyzonty. Wiele kobiet ceni sobie biżuterię, która oddaje pewien oczywisty charakter i oryginalność. Biżuteria artystyczna potrafi zachwycić nawet bardzo wytwornych kolekcjonerów biżuterii pieczołowicie dobraną kolorystyką i ciekawą formą. Taką niebanalną, ręcznie wykonaną biżuterią z powodzeniem można pochwalić się na przyjęciach, bankietach czy na co dzień w pracy. Szeroką ofertę ręcznie robionej biżuterii można przejrzeć chociażby w Internecie, gdzie mnóstwo sklepów internetowych jak i osób prywatnych prezentuje swoje popisowe dzieła takie jak m. in. kolczyki, pierścionki, broszki, bransoletki czy też naszyjniki. Taka biżuteria z pewnością może znacznie poprawić nastrój osoby, która ją nosi, a swoja kolorystyką ubarwia szarą i zwykłą codzienność. Aby wykonywać taką biżuterię trzeba posiadać troszkę talentu, znacznie więcej fantazji i całe mnóstwo zamiłowania do tego co się robi, gdyż wkładając serce w każdą czynność można być pewnym, że wszystko będzie wyglądało tak jak to sobie dany wykonawca wymarzy. Osoba, która robi biżuterię nie potrzebuje specjalnie motywacji, gdyż szczególną dla niej inspiracją jest widok wspaniałego materiału, z którego w wyobraźni już wie, co powstanie i jaka będzie do tego oprawa. Nabywcy takiej biżuterii to z reguły osoby, które mają swój oryginalny styl i charakter, a także wiedzą, co w modzie piszczy. Często artyści przygotowują biżuterię na specjalne zamówienie dla konkretnej osoby, która wie czego chce i w jakim charakterze ma być wykonana biżuteria. Projektanci biżuterii często zaopatrują swoimi dziełami galerie artystyczne, gdzie takiej biżuterii można się dokładnie przyjrzeć i następnie ją zakupić.

Posted in Rękodzieło | Komentowanie nie jest możliwe

Moda na biżuterię artystyczną

Biżuteria artystyczna to niepowtarzalne i unikatowe rękodzieła wykonane z niezwykłą starannością i precyzją. Wszystkie dzieła osoby projektującej biżuterię są jedyne w swoim rodzaju i osoba, na której prezentuje się biżuteria artystyczna ma pewność, że nikt oprócz niej nie posiada drugiego takiego egzemplarza. Sposób wykonania biżuterii artystycznej to już indywidualna metoda, jaką wybiera sobie projektant. Biżuteria artystyczna to nie tylko bursztyn czy perły, ale także drogocenne szlachetne kamienie i minerały. Jeżeli ma się ochotę sprawić sobie taka biżuterię wystarczy wpisać w wyszukiwarkę pożądaną frazę i zobaczy się następnie mnóstwo stron internetowych, które lubują się w takich wyrobach. Sklepy internetowe czy osoby prywatne, które wykonują biżuterię artystyczną powinny prezentować swoje ozdoby na stronie internetowej w galerii zdjęć tak by osoba zainteresowana mogła dokładnie obejrzeć rękodzieło. Biżuteria artystyczna to świetna alternatywa, jeżeli nie ma się pomysłu na prezent dla bliskiej osoby. Można także zamówić biżuterię, którą będzie charakteryzować odpowiedni styl i charakter osoby, dla której ma być przeznaczona. To, z jakiego materiału będzie wykonana i co będzie przedstawiać można samemu projektantowi określić. Najbardziej rozpowszechnionymi ozdobami wykonanymi własnoręcznie są kolczyki, naszyjniki, bransoletki i broszki. Każda kobieta lubi być obdarowywana prezentami, a tym bardziej wspaniałą biżuterią w ciekawej kolorystyce i formie. Biżuteria artystyczna często wykonywana przez młodych ludzi stanowi dla nich hobby i jest świetną zabawą. Wielu amatorów ręcznie robionej biżuterii zaopatrza się w odpowiednie materiały i dla własnej przyjemności w wolnym czasie stara się stworzyć ciekawą kombinację np. kompletów biżuterii, którą później wykorzystują dla siebie na różne okazje bądź obdarowują bliskich. Tworzenie własnej biżuterii to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, które relaksuje i wprawia w pozytywny nastrój. Jeżeli jednak czuje się, że ma się tak zwane dwie lewe ręce by stworzyć coś fajnego i oryginalnego to można na początek podpatrzeć jak wykonują taką biżuterie inni, a dopiero później spróbować samemu. Jeśli dysponuje się wolnym czasem, ma się w głowie wyobrażenia i troszkę fantazji to najlepiej usiąść wygonie w fotelu i zrobić biżuterie artystyczną specjalnie dla siebie na wyjątkową okazję.

Posted in Rękodzieło | Komentowanie nie jest możliwe

Biżuteria artystyczna w modzie

W całym życiu ma się wiele okazji sprzyjających zakładaniu biżuterii. Sklepy jubilerskie oferują szeroki wybór eleganckiej, szykownej i często bardzo kosztownej biżuterii. Osoby, które stawiają na oryginalność, tacy, którzy mają swój charakter i są indywidualnościami często wybierają biżuterię artystyczną. Wykonujący takie ozdoby projektant powinien mieć pewną i dokładną rękę, a także wiele pasji i zamiłowania do tego co robi. Bycie nie tyle precyzyjnym, co pomysłowym daje szansę na ciekawe kombinacje i formy. Obecnie na rynku jest spory przepych sklepów, sklepików i galerii z biżuterią artystyczną. Sklepy te prezentują swoje produkty także w Internecie, bo coraz częściej zakupy odbywają się właśnie on-line. Poza tym kupiona tam biżuteria artystyczna np. kolczyki czy naszyjnik będzie na pewno unikatowa i niepowtarzalna. Biżuterię artystyczna wykonuje się często na specjalne zamówienia, dla osoby, którą się dobrze zna i wie, że biżuterią artystyczną trafi się w jej gust i smak. Często jest tak, że darczyńca ma wizje tego co chce kupić, ale nie może dostać takiego egzemplarza w wymarzonym przez kolorze czy kształcie. Wtedy właśnie można złożyć zamówienie na biżuterię i być pewnym, że otrzyma się taki produkt jaki chciało się otrzymać. Projektanci biżuterii artystycznej najczęściej pracują na kamieniach naturalnych i srebrze, ale są i tacy, którzy do swoich dzieł wykorzystują wysokiej jakości szlachetne kamienie czy złoto. Cechą charakterystyczną przy tworzeniu takiej biżuterii jest umiejętność łączenia ze sobą różnych materiałów i kolorów. Biżuterii artystycznej nie poddaje się masowej produkcji – tworzą ją artyści bardzo często w pojedynczych egzemplarzach. Aby powstała artysta musi włożyć w dzieło bardzo dużo pracy i serca. Biżuteria artystyczna niezwykle modna, idealnie nadaje się do noszenia na przeróżne okazje. Ozdoby biżuteryjne dodają wyrazistości i charakteru osobie, która je nosi, a także zdobią jej ciało i ubiór. Wielu zwolenników biżuterii artystycznej ceni sobie wyroby ze szkła, które doskonale się prezentują, jako ozdoby do każdego ubioru. Biżuteria tworzona ze szkła to dość skomplikowana technika, ale bardzo popularna na rynku. Coraz częściej przy tworzeniu biżuterii wykorzystuje się skórę czy drewno, gdyż aktualnie naturalne materiały znajdują wielu zwolenników.

Posted in Rękodzieło | Komentowanie nie jest możliwe

Biżuteria w artystycznym wykonaniu

Biżuteria to z reguły drobny przedmiot, który ma za zadanie ozdobić ciało i ubiór. Biżuterię wykonuje się z różnych materiałów m.in. metali, kamieni szlachetnych, ozdobnych, z tworzyw naturalnych takich jak skóra, drewno, szkło. Projektanci dokładają wszelkich starań, aby ich biżuteria była pełna dobrego smaku, klasy i szyku. Biżuteria wymaga specjalnego traktowania – aby powstała projektant musi włożyć w swoja pracę dużo serca, pasji, a także staranności. Popularną i nietuzinkową biżuterią jest biżuteria artystyczna. Taka biżuteria bardzo często powstaje w pojedynczych egzemplarzach dlatego osoba, która zdecyduje się ją nosić może mieć pewność, że ma na sobie coś niezwykle oryginalnego i osobliwego. Biżuteria artystyczna ma wielu zwolenników chociażby dlatego, że nie można oprzeć się jej pięknu. Rękodzieło powstaje zazwyczaj w zaciszu prywatnej pracowni bądź w domu gdzie w skupieniu tworzy się wspaniałe i niepowtarzalne ozdoby. Każdy artysta ma swoją własną metodę na tworzenie biżuterii artystycznej, jedni wybiorą bardziej skomplikowane techniki jak np. biżuteria ze szkła, inni natomiast klasyczne metody. Dla każdego projektanta stworzenie biżuterii jest dużą satysfakcją i dumą tym bardziej jeśli jest to projektant amator. Każda kobieta uwielbia biżuterię i wiele z nich decyduje się na własną produkcję rękodzieła. Samodzielne robienie biżuterii to świetna zabawa, do której potrzeba trochę wolnego czasu i fantazji. Kolczyki, broszki, naszyjniki ręcznie robione są niezwykle modne i popularne. Biżuterię można nosić okazjonalnie, ale też i na co dzień, gdyż podkreśli charakter i dodaje kobiecości. Rękodzieło jest niepowtarzalnym wyrobem dlatego ma tylu zwolenników. Jeżeli ktoś uważa, że sam nie jest w stanie zrobić biżuterii może przejrzeć internetowe galerie, które prezentują swoje dzieła często po atrakcyjnej cenie i tam dokonać zakupu. Zanim podejmie się jednak zakupu biżuterii powinno się zastanowić czy będzie ona oddawała charakter i osobowość. Doskonale dobrana biżuteria może poprawić w znacznym stopniu wygląd, ubiór i dodać lub dodać klasy. Modne dodatki w postaci rękodzieła artystycznego wprawią w pozytywny nastrój, a przy okazji dają okazję wyróżnić się na tle innych oryginalną biżuterią.

Posted in Rękodzieło | Komentowanie nie jest możliwe

Modne rękodzieło

Do tego, aby zakładać biżuterię nie brakuje okazji. W całym życiu ma się mnóstwo ważnych i mniej ważnych, oficjalnych czy nieoficjalnych spotkań i momentów, gdzie dobrze dobrana biżuteria pięknie zdobi. Sklepy jubilerskie przedstawiają szeroką ofertę swoich eleganckich i kosztownych ozdób. Osoby, dla których ważny jest charakter, oryginalność i pewna osobliwość z przyjemnością wyciągają z oferty biżuterię artystyczną, która właśnie taki charakter oddaje. Wykonując biżuterię artystyczną, każdy projektant powinien znaleźć swoją indywidualną technikę, jaką będzie się posługiwał przy robieniu biżuterii. Biżuteria artystyczna to często kombinacja różnych form i materiałów, co czyni ją niepowtarzalną i unikatową. Artysta, który trudni się rękodziełem powinien charakteryzować się dokładnością, pomysłowością i niezwykłą precyzją. Każdy projekt biżuterii powinien być dokładnie przemyślany przez artystę tak, by mógł trafić do konkretnej grupy ludzi. Biżuteria artystyczna nie powstaje masowo, a bardzo często w pojedynczych egzemplarzach. Wielu ludzi składa zamówienie na konkretną biżuterię artystyczną, w ten sposób mając pewność, że w rezultacie otrzymają taką biżuterię jaką sobie zażyczyli. Obecny rynek przepełniony jest sklepami czy galeriami, gdzie króluje rękodzieło więc artyści starają się tworzyć nietuzinkową biżuterię, używając do jej produkcji często tworzyw naturalnych np. skór czy drewna – i powstaje małe dzieło sztuki. Takie ozdoby jak kolczyki, naszyjnik, bransoletka czy pomysłowa broszka to jedne z najczęściej kupowanych ozdób biżuterii artystycznej. Projektant, który przymierza się do powstania nowego wzoru biżuterii powinien mieć w sobie wiele pasji i zamiłowania. Biżuteria artystyczna jako niezwykle modny dodatek idealnie nadaje się do noszenia jej przy różnych okolicznościach. Najczęstszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji biżuterii artystycznej są kamienie ozdobne, srebro, szkło, a także kamienie szlachetne wysokiej jakości i złoto. Biżuteria, która powstaje ze szkła to niezwykle skomplikowana i wymagająca wprawy technika , która posługują się doświadczeni artyści. Biżuteria artystyczna ze szkła cieszy się sporym zainteresowaniem. Rękodzieło artystyczne zawsze będzie budziło podziw i zachwyt.

Posted in Rękodzieło | Komentowanie nie jest możliwe

Ręcznie robiona biżuteria

Biżuteria to bardzo ważny dodatek, który ma za zadanie ozdobić ciało i strój. W sklepach jubilerskich ma się do wyboru dużą gamę produktów, które powstają z wysokiej jakości materiałów często złota i kamieni szlachetnych, ale obok tej ekskluzywnej biżuterii coraz modniejsza i równie efektowna jest biżuteria artystyczna. Powstawanie takiej biżuterii to dość długi i skomplikowany proces, który wymaga od artysty dokładnych przemyśleń i pomysłowości. Rękodzieło artystyczne nie powstaje na masową skalę, dlatego z powodu unikatowości jest tak uwielbiane przez klientki. Każda kobieta dąży do tego żeby wyróżniać się swoim niepowtarzalnym charakterem i stylem, a zakładając na siebie biżuterię artystyczną przygotowaną specjalnie dla niej ma możliwość poczuć się wyjątkowo, gdyż zdobi ją oryginalna biżuteria i tylko w jednym jedynym egzemplarzu. Do powstania biżuterii artystycznej bardzo często wykorzystuje się ozdobne kamienie, surowce naturalne m.in. skórę, drewno, żywicę a także modelinę i wysokiej jakości kamienie szlachetne. Biżuterię artystyczną bardzo często robi się na specjalne zamówienia, gdzie to klient decyduje o jej formie i kolorystyce. Rękodzieło to świetny pomysł, gdy nie jesteśmy zdecydowani co podarować bliskiej osobie na prezent. Wspaniałe oryginalne kolczyki, naszyjnik czy ozdobna broszka będą cieszyły obdarowanego długi czas. Artysta wykonuje biżuterię artystyczną wieloma różnymi technikami i stylami, które to różnią się od siebie stopniem skomplikowania i niewątpliwie materiałami , które stosuje się do ich produkcji. Do najbardziej popularnych technik przy rękodziele można zaliczyć: haft koralikowy, który polega na dokładnym wszywaniu drobnych koralików w tkaninę, która jest podstawą do powstania biżuterii i technika filcowania. Biżuteria artystyczna jaką by technika nie została wykonana zawsze zachwyca a często zadziwia pomysłową formą czy łączeniami kolorystycznymi. Aby docenić rękodzieło artystyczne, trzeba najpierw zrozumieć ile czasu artysta musi spędzić na przygotowaniu takiej biżuterii i jak wiele cierpliwości go to kosztuje. Ręcznie robiona biżuterią jest dość popularna i często wybierana przez konsumentów. Duże ilości gotowej biżuterii jak i półproduktów służących do jej produkcji można dostać w sklepach internetowych.

Posted in Uncategorized | Komentowanie nie jest możliwe

Biżuteria artystyczna- techniki powstawania

Biżuteria ręcznie robiona z uwagi na mnogość wzorów, kształtów i różnorodność kolorystyczną, a także ciekawe łączenia materiałów znalazła bardzo duże grono swoich zwolenniczek. Artyści tworzą biżuterię z prawdziwym zamiłowaniem i wkładają w każde swoje dzieło dużo serca. Biżuteria artystyczna to dzieła bardzo często unikatowe i nietuzinkowe, ciężkie do podrobienia. Swoją oryginalność i interesujące formy zawdzięczają wielu ciekawym, a często dość skomplikowanym technikom, dzięki którym powstają. Pierwszą i mało docenioną techniką tworzenia biżuterii jest filcowanie . Materiał techniczny czyli właśnie filc idealnie nadaje się do robienia biżuterii. Taka technikę wykorzystuje się na kilka sposobów m.in. na mokro i na sucho. Pięknie powstała biżuteria w procesie filcowania jest niepowtarzalna i oryginalna. Z filcu tworzone są wspaniałe broszki w różnych kształtach, kolczyki i wiele innych dodatków. Koleją techniką, dzięki której możliwe jest zdobienie tkanin, z których później powstaje biżuteria jest haft koralikowy. Technika ta jest dość czasochłonna i polega na precyzyjnym naszywaniu małych koralików na tkaninę, z której w rezultacie powstanie prawdziwe dzieło sztuki – wspaniała biżuteria. Technika serwetkowa bardzo popularna wśród artystów to zaś naklejanie bardzo cienkich warstewek serwetki różnych kolorów na biżuterię, którą chce się w ten sposób udekorować. Tą techniką ozdabia się np. kolczyki w kształcie kół, bransoletki, biżuterię ze szkła czy drewna. Technika tworzenia biżuterii na starodawny, ale ponadczasowy styl jest bardzo modna w tym sezonie. Biżuteria stylizowana na vintage to ozdoby modne i wyzywające zarazem. Origami, czyli precyzyjna sztuka składania papieru bardzo popularna w Japonii świetnie sprawdza się przy tworzeniu biżuterii np. kolczyków. Moda ludowa również należy do bardzo popularnych, często spotyka się biżuterię, która zachwyca dużymi rozmiarami, a materiały stosowane w tym stylu to głównie bursztyn i koral. Techniką, która nadaje szlachetności i dostojności dziełom jest ich postarzanie czyli czernienie. Polega to na zanurzeniu biżuterii w specjalnym roztworze, po którym na biżuterii pojawia się efekt przyciemnienia. Wszystkie wymienione techniki są stosowane w rękodziele artystycznym. Każdy artysta sam decyduje, którą techniką najlepiej mu się pracuje i dzięki jakiej powstają piękne ozdoby.

Posted in Uncategorized | Komentowanie nie jest możliwe